Themes - Twenty Twenty - en to da_DK translation catalogue (136 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
da_DK: Vores standardtema for 2020 er designet til at udnytte fleksibiliteten i blok-editoren fuldt ud. Organisationer og virksomheder har mulighed for at oprette dynamiske landingssider med endeløse layouts ved hjælp af gruppe- og kolonne blokke. Kolonnencentreret indhold og finjusteret typografi gør den også perfekt til traditionelle blogs. Komplette redigeringstypografier giver dig en god ide om, hvordan dit indhold vil se ud, selv før du udgiver. Du kan give dit websted et personligt præg ved at ændre baggrundsfarverne og markeringsfarven i tilpasseren. Farverne på alle elementer på dit website beregnes automatisk ud fra de farver, du vælger, hvilket sikrer en høj, tilgængelig farvekontrast for dine besøgende.

[ctx: color]
en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

[ctx: color]
en: Default
da_DK: Standard

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
da_DK: Med syv etager af slående arkitektur, viser UMoMA udstillinger af international samtidskunst, undertiden sammen med kunsthistoriske retrospektiver. Eksistentielle, politiske og filosofiske spørgsmål er uløseligt forbundet med vores program. Som besøgende inviteres du til guidede ture, kunstner diskussioner, foredrag, filmforevisninger og andre arrangementer med gratis adgang.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
da_DK: Den førende destination for moderne kunst i Sverige

en: Introduction
da_DK: Introduktion

en: August 1 — December 1
da_DK: 1. august — 1. december

en: Abstract Rectangles
da_DK: Abstrakte rektangler

en: Featured Content
da_DK: Fremhævet indhold

en: <em>Price</em><br>Included
da_DK: <em>Pris</em><br>Inkluderet

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
da_DK: <em>Placering</em><br>Udstilling Hal B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
da_DK: <em>Datoer</em><br>1. aug — 1. dec

en: Event Details
da_DK: Arrangementsdetaljer

en: Shop Now
da_DK: Køb nu

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
da_DK: En ærefrygtindgydende samling af bøger, tryk og gaver fra vores udstillinger.

en: The Store
da_DK: Butikken

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
da_DK: Prisbelønnede udstillinger med internationalt anerkendte kunstnere.

en: The Museum
da_DK: Museet

en: Double Call to Action
da_DK: Dobbelt opfordring til handling

en: Become a Member
da_DK: Bliv medlem

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
da_DK: Støt museet og få eksklusive tilbud

en: Call to Action
da_DK: Opfordring til handling

[ctx: menu]
en: Mobile
da_DK: Mobil

[ctx: menu]
en: Expanded
da_DK: Udvidet

[ctx: menu]
en: Horizontal
da_DK: Horisontal

[ctx: toggle text]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: color]
en: Secondary
da_DK: Sekundær

[ctx: color]
en: Primary
da_DK: Primær

en: Nothing Found
da_DK: Der blev ikke fundet noget

en: Show author bio
da_DK: Vis forfatterbio

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
da_DK: Vis arkiv <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
da_DK: Det nye UMoMA åbner dørene

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
da_DK: I

en: Join the Club
da_DK: Tilmeld dig klubben

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
da_DK: Medlemmer får adgang til eksklusive udstillinger og salg. Vores medlemskaber koster €99,99 og faktureres årligt.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
da_DK: Bliv medlem og få eksklusive tilbud!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
da_DK: Udstillingerne er produceret af UMoMA i samarbejde med kunstnere og museer rundt om i verden, og de tiltrækker ofte international opmærksomhed. UMoMA har modtaget en særlig udmærkelse fra det europæiske Museum of the Year, og var blandt de bedste kandidater til årets svenske Museums pris samt til Europarådets Museums pris.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
da_DK: Med syv etager af slående arkitektur, viser UMoMA udstillinger med international samtidskunst, nogle gange sammen med kunsthistoriske retrospektiver. Eksistentielle, politiske og filosofiske spørgsmål er iboende i vores program. Som besøgende inviteres du til guidede ture, samtaler med kunstnere, foredrag, filmforevisninger og andre arrangementer med gratis adgang

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
da_DK: "Cyborgs, som filosoffen Donna Haraway beskrev det, er ikke ærbødige. De kan ikke huske kosmos. "

en: From Signac to Matisse
da_DK: Fra Signac til Matisse

en: The Life I Deserve
da_DK: Det liv, jeg fortjener

en: October 1 -- December 1
da_DK: 1. oktober -- 1. december

en: Theatre of Operations
da_DK: Operations teater

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: August 1 -- December 1
da_DK: 1. august -- 1. december

en: Works and Days
da_DK: Værker og dage

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
da_DK: Den førende destination for moderne kunst i det nordlige Sverige. Åben fra 10.00 til 18.00 hver dag i sommermånederne.

en: The New UMoMA Opens its Doors
da_DK: Det nye UMoMA åbner dørene

en: Overlay Opacity
da_DK: Overlejringens gennemsigtighed

en: The color used for the text in the overlay.
da_DK: Den farve, der bruges til teksten i overlejringen.

en: Overlay Text Color
da_DK: Overlejret tekstfarve

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
da_DK: Den farve, der bruges til overlejringen. Anvender som standard markeringsfarven.

en: Overlay Background Color
da_DK: Overlejring baggrundsfarve

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
da_DK: Indstillinger for sideskabelonen "Forsideskabelon". Tilføj et udvalgt billede, der bruges som baggrund.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
da_DK: Anvend en brugerdefineret farve til links, knapper, udvalgte billeder.

en: Primary Color
da_DK: Primær farve

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: search again
da_DK: søg igen

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
da_DK[0]: Vi fandt %s resultat for din søgning.
da_DK[1]: Vi fandt %s resultater for din søgning.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
da_DK: Op %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
da_DK: Til toppen %s

en: 404 not found
da_DK: 404 ikke fundet

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
da_DK: Fuld bredde skabelon

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
da_DK: Ældre <span class="nav-short">indlæg</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
da_DK: Nyere <span class="nav-short">indlæg</span>

en: Post
da_DK: Indlæg

en: Close search
da_DK: Luk søgning

en: Expanded Social links
da_DK: Udvidede sociale links

en: Close Menu
da_DK: Luk Menu

en: Social links
da_DK: Sociale links

en: Footer
da_DK: Sidefod

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
da_DK: Af %s

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Page
da_DK: Side

en: Scroll Down
da_DK: Rul ned

[ctx: submit button]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
da_DK: Søg &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
da_DK: Vi kunne ikke finde nogen resultater til din søgning. Du kan prøve igen gennem søgeformularen nedenfor.

en: Search:
da_DK: Søg:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
da_DK: Rediger <span class="screen-reader-text" >%s</span>

en: Sticky post
da_DK: Fastgjort indlæg

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Post date
da_DK: Indlægsdato

en: Post author
da_DK: Indlægsforfatter

en: Social Links Menu
da_DK: Menu til sociale links

en: Primary
da_DK: Primær

en: Search
da_DK: Søg

en: Continue reading
da_DK: Fortsæt læsning

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
da_DK: Større

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
da_DK: Stor

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
da_DK: Almindelig

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
da_DK: Lille

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Subtle Background
da_DK: Diskret baggrund

en: Accent Color
da_DK: Accentfarve

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
da_DK: Widgets i dette område vil blive vist i den anden kolonne i sidefoden.

en: Footer #2
da_DK: Sidefod #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
da_DK: Widgets i dette område vil blive vist i den første kolonne i sidefoden.

en: Footer #1
da_DK: Sidefod #1

en: Skip to the content
da_DK: Spring til indholdet

en: Social Menu
da_DK: Social menu

en: Footer Menu
da_DK: Sidefod Menu

en: Mobile Menu
da_DK: Mobil menu

en: Desktop Expanded Menu
da_DK: Computer udvidet menu

en: Desktop Horizontal Menu
da_DK: Computer vandret menu

en: Powered by WordPress
da_DK: Drevet af WordPress

en: Comments are closed.
da_DK: Lukket for kommentarer.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Older Comments
da_DK: Ældre kommentarer

en: Newer Comments
da_DK: Nyere kommentarer

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: %1$s kommentar til &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s kommentarer til &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: En kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
da_DK: Skriv kommentar

en: Show sub menu
da_DK: Vis undermenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
da_DK: #%d (ingen titel)

en: By Post Author
da_DK: Af indlæggets forfatter

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Edit
da_DK: Rediger

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s kl. %2$s

en: says:
da_DK: siger:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
da_DK: Sørg for, at kontrasten er høj nok til, at teksten kan læses.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
da_DK: Skaber en parallaxeffekt, når den besøgende ruller.

en: Fixed Background Image
da_DK: Fast baggrundsbillede

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
da_DK: Forsideskabelon

en: Summary
da_DK: Resumé

en: Full text
da_DK: Fuld tekst

en: On archive pages, posts show:
da_DK: På arkivsider, vis indlæg:

en: Show search in header
da_DK: Vis søgning i sidehoved

en: Theme Options
da_DK: Temaindstillinger

en: Header &amp; Footer Background Color
da_DK: Sidehoved &amp; sidefod, baggrundsfarve

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
da_DK: Skalerer logoet til halvdelen af dets uploadede størrelse, hvilket gør det skarpt på skærme med høj opløsning.

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
da_DK: Den side, du ledte efter, blev ikke fundet. Den kan være blevet fjernet, omdøbt, eller findes slet ikke.

en: Page Not Found
da_DK: Siden blev ikke fundet

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
da_DK: https://da.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: af WordPress-holdet

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
da_DK: https://da.wordpress.org/themes/twentytwenty/
